Home| Předcházející stránka| Následující stránka|

Komunikační nástroje

LMS Unifor Live!

Obsah

Krátký přehled komunikačních možností

Způsobů komunikace po Internetu je více druhů.

V Uniforu existuje celá řada komunikačních možností, v zásadě jde o dva typy komunikací:

  1. "On-line" komunikace (synchronní) umožňuje pomocí psaného textu komunikovat s protějškem, který je v daný okamžik u počítače. Tento způsob komunikace se nazývá chat. V rámci Uniforu lze využívat chatu tak, že vytvoříte komunikační skupinu nebo použijete skupinu již vytvořenou.

  2. "Off-line" komunikace (asynchronní) umožňuje komunikovat tím že zašlete uživateli zprávu. Ten si ji přečte a zareaguje, jakmile se dostane k počítači. Typickým představitelem je e-mail.

Co umí Unifor?

"On-line" komunikace

  • Chat neboli Chatkom

"Off-line" komunikace

  • Interkom

  • Diskuse

  • E-mail

  • FAQ

  • Novinky

Nyní se budeme zabývat jednotlivými typy.

Chat

CHAT je tedy forma on-line komunikace, kdy je nutné, aby uživatel byl přítomen u počítače. Zprávy se napíší pomocí klávesnice a odešlou. Po odeslání jsou zobrazeny po určitou dobu (asi 15 minut) a potom jsou automaticky smazány.

V hlavním menu naleznete položku "Chat", která umožňuje přesun na stránku chatu. 

Obr. 1 - Chat


Můžete zobrazit seznam Vámi založených skupin, založit novou komunikační skupinu nebo zobrazit seznam všech skupin. Kliknutím na odkaz se zobrazí přislušný formulář.

Založení nové komunikační skupiny

Pokud Vás neuspokojuje nabídka komunikačních skupin a hodláte vést chat odděleně, založte si novou komunikační skupinu. Kliknutím na odkaz "Založení nové komunikační skupiny" se objeví formulář. 

Obr. 2 - Založení nové komunikační skupiny


Odesláním vyplněného formuláře je skupina založena.

Seznamy existujících skupin

Formuláře nabízí seznamy všech komunikačních skupin a seznamy Vámi založených skupin. Odstranit můžete pochopitelně pouze skupiny Vámi založené.

Obr. 3 - Skupiny pro chat

Obr. 4 - Moje skupiny

Chatování

Kliknutím na název skupiny v jednom ze seznamů se dostanete na stránku chatu skupiny.

Obr. 5 - Chat skupiny


V dolní části stránky vidíte zprávy ostatních účastníků chatu opatřené časovým údajem chronologicky řazené. Můžete napsat a odeslat vlastní zprávu, ta bude okamžitě zařazena do seznamu. Po určitém časovém intervalu zprávy zmizí.

Interkom

Interkom je interní komunikační systém Uniforu, je v podstatě náhradou elektronické pošty. Proč jej používat místo klasického e-mailu? Důvod je prostý: Pokud uživatel odešle zprávu, tato je uložena na serveru a adresát ji po svém přihlášení uvidí. U klasického e-mailu mohou být jednotlivé schránky uloženy na různých místech a může dojít ke ztrátě zprávy.

V případě elektronické pošty může také dojít k záměně e-mailových adres. U Interkomu je to jinak, nepracuje se s adresami, pouze vybíráte adresáta podle jména. Veškeré zprávy jsou protokolovány. Pokud student zprávu smaže a tvrdí, že ji nedostal, administrátor to snadno zjistí.

Jak si přečíst zprávy

Pro práci s interním komunikačním systémem slouží  nástroj "Komunikační centrum" dostupný v levé části  hlavních stránknek (pod menu), nebo také položka "Komunikace" hlavního menu.

Obr. 7 - Komunikační centrum                        Obr. 8 - Menu komunikace

         

Nové zprávy - zde jsou indikovány nové nepřečtené zprávy a je zobrazen jejich počet.

Obr. 8 - Přehled zpráv

Text zprávy je odkazem na vlastní zprávu, kliknutím myši ji zobrazíte. Označené zprávy lze smazat.

Obr. 9 - Detail zprávy

Z detailu zprávy můžete zprávu vytisknout, předat dál, odpovědět adresátovi,  nebo ji smazat. 

Archivy zpráv

Unifor udržuje dva archivy zpráv, archiv přijatých a archiv odeslaných zpráv. Tím, že zprávu otevřete a přečtete, dojde automaticky k jejímu přesunu do archivu přijatých zpráv. Odeslané zprávy jsou automaticky přesouvány do archivu odeslaných zpráv. Archivy jsou dostupné po  rozvinutí položky "Komunikace" hlavního menu.

V archivech jsou zprávy zobrazeny stejně jako nové zprávy, stejně lze pracovat s detailem zprávy.

Jak napsat zprávu

Zprávy lze odesílat v zásadě třem skupinám uživatelů:

  1. virtuálním třídám (všem jejím studentům)
  2. jednotlivým uživatelům
  3. administrátorům Uniforu

Ad 1. Odeslání zprávy třídě provedete z odkazu z hlavní stránky disciplíny  nebo sylabu.

Ad 2. Jednotlivým uživatelům pošlete zprávu volbou položky "Poslat zprávu uživateli" hlavního menu.

Ad 3. Zprávu administrátorům pošlete volbou "Zeptat se podpory" z komunikačního centra. 

Na některých stránkách Uniforu jsou dále k dispozici přímé odkazy na odeslání zprávy studentovi, třídě, nebo libovolnému uživateli.

Typickou ukázkou jsou osobní stránky, kde je přímo odkaz na uživatele. Další se nacházejí na stránce studijních textů, z nichž máte možnost odeslat svou zprávu studentovi.

Diskuse

Čím se liší diskuse od Interkomu a Chatkomu? Od Interkomu hlavně v tom, že cílovou skupinou není konkrétní adresát, ale pouze ten student nebo tutor třídy, který se rozhodne diskusi pročítat a případně na téma reagovat.

Diskuse v systému Unifor jsou dvojí. Nelze tedy vytvářet nová diskusní fóra na rozdíl od Chatkomu. Diskusní fóra jsou automaticky vytvořena ve všech disciplínách a v kapitolách studijních textů.

Z toho také vyplývá umístění odkazů na diskusi. Zatímco k disciplínám se nachází na hlavní stránce disciplíny, odkaz na diskusi k textu se logicky nachází na stránce, kde je též text, kterého se diskuse týká. Po kliknutí na odkaz se objeví okno s diskusí.

Nový příspěvek do diskuse

Zadáte jej tak, že na hlavní stránce diskuse zadáte do připraveného okna nový příspěvek a stisknete tlačítko Odeslat. Vytváříte tzv. nezávislý příspěvek.

Jak reagovat na existující příspěvek?

Klikněte na příspěvek, na nějž chcete reagovat, a v detailu příspěvku napište odpověď. Ta bude přiřazena k příspěvku a každý, kdo jej otevře, uvidí, na co reaguje.

Diskuse je striktně vázána na virtuální třídu, takže v rámci jedné disciplíny může probíhat jen tolik diskusí, kolik je tříd. Diskuse ve stávající verzi nelze spojit. Pokud  chcete komunikovat s někým z jiné třídy, můžete využít např. chatkomu.

Novinky

Novinky slouží jako jakási tabule, kam mohou tutoři a administrátoři dávat vzkazy svým studentům. Zprávy mají určitou skupinu určení, např. tutorům, studentům atd., a časovou platnost, po jejímž uplynutí z tabule zmizí.

Volbou "Novinky" v hlavnim menu se přenesete na stránku novinek. Zde je zobrazen seznam posledních novinek.

Obr. 10 - Seznam novinek