Home| Předcházející stránka| Následující stránka|

Systém hodnocení studia

LMS Unifor Live!

Obsah

Způsob hodnocení studentů

Za splněné úkoly, úspěšně vyplněné testy, absolvované tutoriály, složené zkoušky získáváte body. Ke splnění disciplíny je vždy vypsán potřebný počet bodů. Ve většině případů si můžete vybrat co plnit, takže nemusíte plnit vše. Kolik bodů je třeba a co je požadováno, se vždy dozvíte  na stránce "Požadavky a sylabus".

Za co je možné získat body:

  1. dlouhé úkoly

  2. krátké úkoly

  3. testy

  4. tutoriály

  5. zkoušky

  6. subjektivní hodnocení

Úkoly

Nejdřív musíte zjistit, zda a jaké úkoly jsou po vás požadovány. 

Kde je naleznete?

  • v hlavním menu jako podpoložka "Vaše úkoly" položky "Studentská část"

  • jako odkaz "Úkoly k disciplíně" na stránce disciplíny.

Zde je přehled dlouhých i krátkých úkolů členěný podle disciplín, které studujete. 

Obr. 1 - Přehled úkolů

Dlouhé úkoly

V našem pojetí studia nemusí být vždy požadováno zpracování úkolu za každý semestr, některé úkoly mají dlouhodobější charakter a vyžadují vypracování rozsáhlejší odpovědi.

Dlouhý úkol je úkol, k jehož získání musíte  vypracovat psaný text v určité podobě, např. MS Word. Výsledkem je digitální soubor, který odešlete prostřednictvím Uniforu. Práce je potom zobrazena na Vašich stránkách, takže si můžete kontrolovat  stav jejího hodnocení tutorem.

Zadání dlouhého úkolu

Kliknutím na odkaz s názvem dlouhého úkolu nebo na odkaz "Zadání" se zobrazí zadání úkolu včetně bodového ohodnocení.

Obr. 2 - Zadání dlouhého úkolu



Odpověď na úkol – odeslání práce

Zjistili jste, jaké dlouhé úkoly máte splnit. Přečetli jste si zadání a vypracovali odpověď na úkol. Výsledkem je soubor vytvořený mimo Unifor, který máte připraven k odeslání.

Jaký program můžete použít k vypracování dlouhého úkolu?

Nejsnadnější je použít programy MS Word nebo MS Excel a úkol poslat tak jak byl uložen tímto programem s příponou  "DOC" pro MS Word, nebo "XLS" pro MS Excel. Můžete být ovšem požádáni i o jiný typ souboru než je dokument DOC či XLS.

Pak musíte připravený soubor zkomprimovat např. pomocí programu WINZIP a takto připravený soubor poslat.Soubor musí mít příponu "ZIP" . Ke komprimaci můžete použít sharewarový program WINZIP, který je volně ke stažení na internetové adrese http://www.winzip.com, nebo na tomto CD ve složce "Užitečné programy" (na internetu může být již novější verze).

Co je proces komprimace (pakování)? Je to zmenšení objemu přenášených informací. V praxi to znamená zmenšení souboru, což zmenší zatížení sítě pro přenos souboru a zkrátí dobu odesílání.

Úkol odešlete tak, že kliknete na odkaz "Poslat". Ve formuláři se otevře část pro zadání jména a  umístění připraveného zkomprimovaného souboru. Pro určení souboru použijte tlačítko "Procházet", které nabídne standardní dialog pro nalezení souboru. Odeslání úkolu můžete doplnit poznámkou pro tutora.

Obr. 3 - Odeslání dlouhého úkolu

Úspěšné odeslání úkolu se projeví  novým odkazem ve formuláři, ten ukazuje počet odeslaných úkolů.

Hodnocení práce 

Vaši práci jste úspěšně odeslal/a a teď nezbývá než čekat na zhodnocení tutorem. Nemusíte mít obavy, že by si tutor úkolu nevšiml, protože tato akce je doprovázena automaticky generovanou zprávou Interkomem. Zatím můžete sledovat, v jakém stupni hodnocení se Váš úkol nachází.

Jak změnit odeslanou práci

Občas se stane, že odešlete něco, co nechcete. Ve své práci naleznete dodatečně chybu, či pošlete něco jiného. Svou práci můžete smazat nebo poslat znovu pouze do doby, než ji otevře tutor. Pokud ten tak učiní, nezbývá Vám, než se s tutorem dohodnout na tom, aby Váši práci smazal.

Obr. 4 - Oprava dlouhého úkolu

Kliknutím na odkaz "Smazat" bude odeslaný úkol nenávratně vymazán. Odkaz "Editovat" nabídne dialog pro odeslání opraveného úkolu.

Krátké úkoly

Krátké úkoly jsou speciální otázky, které vyžadují krátkou písemnou odpověď. Takovou odpověď zadáte přímo do formuláře Uniforu. 

Krátké úkoly naleznete na stejné stránce jako dlouhé úkoly.

Kliknutím na odkaz s názvem krátkého úkolu nebo na odkaz "Zadání" se zobrazí text otázky.

Obr. 5 - Zadání krátkého úkolu

Odkazem "Poslat" se ve formuláři otevře pole pro zadání odpovědi. Tam napište odpověď na položenou otázku a odešlete ji tlačitkem "Uložit".

Obr. 6 - Odpověď na krátký úkol

Úspěšné odeslání odpovědi se projeví  novým odkazem ve formuláři, ten ukazuje počet odeslaných krátkých úkolů. Kliknutím na tento odkaz lze odpověď smazat nebo editovat, pokud tutor vaši odpověď neviděl.

Testy

Další formou testování jsou testy ABCD. Ty jsou ovšem využívány víceméně jako doplňkové kritérium a pomůcka pro studenta k ověření jeho znalostí.

Testy naleznete podobně jako ostatní hodnotící kritéria na hlavní stránce disciplíny zde.

Testy jsou dvojího typu:

  1. Zkušební test

  2. „Ostrý“ test

Zkušební test

Zkušební test, jak už jeho název napovídá, slouží výhradně studentovi ke kontrole získaných vědomostí. Nelze za něj získat body, ale na rozdíl od „ostrého testu“ jej lze libovolně opakovat.

„Ostrý“ test

Ostrý test slouží pro ověření znalostí studenta. Lze jej plnit pouze jednou, a jej nesplníte, musíte o nový pokus požádat svého tutora. On jediný je oprávněn povolit  Vám plnění znovu.

Spuštění testu 

Kliknutím na odkaz testu na stránce disciplíny zobrazíte informace o testu. Zde se dozvíte všechny potřebné informace k plnění. Podstatnou informací je, za co se hodnotí. Může to být např.:

  • čas

  • počet bodů

  • kombinace

Test spustíte kliknutím na tlačítko Spustit text.

Jakmile test zahájíte, již jej nelze do dokončení zahájit znovu. Pokud od plnění odejdete, čas vám běží dál. Kliknutí na odkaz testu ze stránky disciplíny způsobí návrat na poslední otázku, kterou jste plnili.

Při plnění si dobře přečtěte otázku a vyberte jednu z nabízených odpovědí. Může být více správných odpovědí. Otázka může být doplněna obrázkem.

Tutoriály a zkoušky 

Další formou hodnocení jsou tutoriály a zkoušky. Obě formy jsou prezenční. Tutoriál nahrazuje tu část výuky, kterou není  možno realizovat pomocí on-line systémů.

Na studijní stránce studenta je vidět vyhlášený tutoriál a zkouška.

Rozdíl mezi zkouškou a tutoriálem je pouze v tom, že tutoriál je vyhlášen za účelem dalšího prohlubování znalostí nebo ověřování postupů vysvětlených ve studijních textech. Zkouška slouží výhradně k ověření znalostí.

Klikněte na odkaz tutoriálu či zkoušky, na kterou se chcete přihlásit. Pokud jde o zkoušku, vyberte termín a stiskněte tlačítko Přihlásit.

Subjektivní hodnocení 

Každý tutor má právo v rámci své třídy hodnotit práci, doplňkové práce apod. V takovém případě má právo studentům připsat ručně body, které nemusí být v zadání.

Hodnoceni jste několika způsoby. Nejrozšířenějším jsou seminární práce a některý doplňkový způsob, jako třeba doplňující otázky a tutoriály. Na ověření je možno použít i testy. Stav získaných bodů vidíte na studijní stránce.